Робота з енергоефективності в селищі Глеваха

Глевахівська селищна рада впроваджує досвід з енергозбереження.

За підтримки Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України як Національного координатору реалізації проекту Європейської комісії «Угода мерів» у травні 2015 року рішенням Глевахівської селищної ради VI скликання
від 22.05.2015 № 1207 – 46 – VI селище Глеваха приєдналось до участі в цьому проекті.

Так, у продовження вже існуючих напрацювань 2 лютого 2017 року відбулася робоча зустріч Глевахівського селищного голови Валерія Жеребцова з групою енергоаудиторів. На порядку денному налагодження співпраці з ДП «Київбудінвест» Київської обласної адміністрації з питань оцінки показників енергоефективності енергоспоживчих об’єктів, що знаходяться на території селища Глеваха. Такі показники є основою для розробки планування сталого розвитку будь-якого населенного пункту в Україні.

На сьогодні питання номер один розроблення Плану дій сталого енергетичного розвитку, впровадження проектів із чистої енергії, управління залученням інвестицій, впровадження муніципального енергетичного менеджменту на місцевому рівні, в тому числі вирішення проблем розвитку з зосередженням зусиль та комплексного підходу до поліпшення умов проживання, покращення якості комунальних послуг, скорочення витрат на оплату комунальних послуг.

В свою чергу енергетичний план:

  • є комплексним планом, якій дає основу для узгодження планування забудови населеного пункту, розвитку енергоспоживання, та землекористування і визначає параметри розвитку населеного пункту з максимальною енергетичною ефективністю і можливостями розвитку зеленої енергії для спільноти;
  • зазвичай охоплює житлові, комерційні, промислові і бюджетні сектори діяльності території, а також комунальні послуги та транспорт;
  • допомагає місцевим органам влади в прийнятті довгострокових рішень та плануванні майбутніх змін;
  • підтримує місцеве енергозбереження та можливості використання відновлюваних джерел енергії, а також надає інформацію для регіонального планування.

На сьогодні основні завдання взятого зобов’язання від імені громади в рамках проекту «Угода мерів» враховують світову практику, відносно найперших заходів, що демонструють найвищі показники реалізації завдань з енергонезалежності на місцевому рівні державної політики енергозбереження. Вони стосуються підвищення енергетичної ефективності будівель, адже – це економія енергії через:

– утеплення фасадів будівель, стіни – 15 % , фундамент – 5 %;

– заміна дахів з утепленням горищ 10 % – 15 %;

– заміна вікон в помешканнях та в місцях загального користування вікна – 20 %, система вентиляції – до 50 %.

Під час  робочої зустрічі було виявлено потребу спрямування роботи органу місцевого самоврядування до пріоритетності заходам з енергозбереження.

У ході зустрічі було обстежено дитячий садочок за допомогою тепловізора. Показники вражаючі, адже, постійні скарги щодо холодної температури у приміщенні цілком відповідають стану стін. Тепловізором зафіксовано втрати тепла через тріщини застарілої забудови будівлі.

В цьому напрямі є нові законодавчі напрацювання, що дозволяють розпорядникам бюджетних коштів, в оперативному управлінні або господарському віданні якого перебувають об’єкти (школи, дитячі садочки), укладати  енергосервісні договори з підвищення енергоефективності.

З 2015 року прийнято спеціальні Закони України:

  • від 09.04.2015 № 327-VIII «Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації»;
  • від 09.04.2015 № 328-VIII «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації)».

Закони усувають основні перешкоди залучення приватного капіталу до впровадження енергоефективних заходів у бюджетних установах та дозволяють:

  • укладати енергосервісні договори в бюджетних установах;
  • гарантувати інвестору повернення капіталовкладень за рахунок енергоефективності будівель через місцевий та державний бюджети;
  • запровадити стимули для місцевих громад у вигляді гарантованої економії витрат на оплату енергоресурсів та комунальних послуг.

Актуально...