Правила безпечного поводження на воді в зимовий період

Дата: 14.01.2022 15:15
Кількість переглядів: 557

Фото без опису

Зима асоціюється в людей зі снігом, катанням на ковзанках, риболовлею на льоду. Саме крижана річка є найбільшою спокусою та небезпекою для рибалок і любителів погуляти по змерзлій річці.

Кожного дня до Служби порятунку “101” надходять повідомлення про надзвичайні події на льоду. ДСНС постійно попереджає населення про небезпеку, яку приховують у собі водойми взимку.

Під час рейдів на водних об’єктах рятувальники спілкуються з рибалками. Непокоїть те, що останні зовсім не відчувають страху. Вони не уявляють життя без свого захоплення та не звертають уваги на застереження рятувальників. Люди не вірять у небезпеку, доки вона не торкнеться їх самих.

Працівники ДСНС наголошують: життя в кожного всього лише одне! Цінуйте його! Крім того, звертаємось до батьків: поясніть дітям, як трагічно іноді закінчуються прогулянки по замерзлій річці! Не пускайте своїх чад на лід!

Щиро запрошуємо до співпраці, яка є необхідною для підвищення рівня обізнаності людей щодо правил безпеки життєдіяльності. Лише разом ми зробимо життя безпечним!

Правила поведінки на льоду

1. Безпечним вважається лід: для одного пішохода — лід зеленуватого відтінку, товщиною не менше 7 сантиметрів; для обладнання ковзанки — не менше 10-12 сантиметрів (масове катання — 25 сантиметрів); масова переправа пішки може бути організована при товщині льоду не менше, ніж 15 сантиметрів.

2. Знайдіть для початку стежку або сліди на льоду. Якщо їх немає, позначте з берега маршрут свого руху.

3. Подивіться заздалегідь, чи немає підозрілих місць:

 • лід може бути неміцним біля стоку води (наприклад, із ферми або фабрики);
 • тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли в лід;
 • обминайте ділянки, покриті товстим прошарком снігу — під снігом лід завжди тонший;
 • тонкий лід і там, де б'ють ключі, де швидкий плин або струмок впадає в річку;
 • особливо обережно спускайтеся з берега: лід може нещільно з'єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.

4. Візьміть із собою палицю для того, щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару палицею на ньому з'являється вода, лід пробивається, негайно повертайтеся на те місце, звідки ви прийшли. Причому перші кроки треба робити, не відриваючи підошви від льоду.

5. Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги.

6. Пошукайте, чи немає вже прокладеної лижні, якщо ви на лижах. Якщо немає, і вам треба її прокладати, кріплення лиж відстебніть (щоб у крайньому випадку швидко від них позбутися), палиці тримайте в руках, але петлі лижних палиць не накидайте на кисті рук. Рюкзак повісьте лише на одне плече, а краще волочіть на мотузці за 2-3 метри позаду. Якщо ви йдете групою, відстань між лижниками (і пішоходами) не скорочуйте менше, ніж на 5 метрів.

7. Пробийте лунки по різні боки переправи, щоб виміряти товщину льоду (рекомендується відстань між ними п'ять метрів) і проміряйте їх. Майте на увазі, що лід складається з двох прошарків — верхнього (каламутного) і нижнього (прозорого і міцного). Виміряти точну товщину можна лише знявши спочатку верхній (каламутний) прошарок від снігового, зовсім уже неміцного льоду.

8. Катайтеся на ковзанах лише в перевірених та обладнаних місцях.

Якщо лід почав тріщати та з'явилися характерні тріщини, негайно повертайтеся. Не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду.

9. Твердо засвойте, що зимова підлідна ловля риби потребує суворого дотримання правил поводження, це диктує багаторічний досвід рибалок, яким не поталанило:

 • не пробивайте поруч багато лунок;
 • не збирайтеся великими групами на одному місці;
 • не пробивайте лунки на переправах;
 • не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега, яке б клювання там не було;
 • завжди майте під рукою міцну мотузку довжиною 12-15 метрів;
 • тримайте поруч із лункою дошку або велику гілку.

Якщо ви провалилися на льоду річки або озера

Широко розкиньте руки по крайкам льодового пролому й утримуйтеся від занурення з головою.

Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми, і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне — пристосовувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори.

Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть у той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, вже перевірена. Попри те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берегу, а там не зупиняйтеся, доки не опинитеся в теплі.

Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати пов'язані ремені, шарфи або дошки треба за 3-4 метри.

Якщо ви не один, тоді взявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко: постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.

Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть у сухий одяг і напоїть чаєм.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано