Фальшиві вакансії: 8 ознак, які допоможуть розпізнати шахраїв

Дата: 12.07.2022 12:00
Кількість переглядів: 1377

Фото без опису

Не потрібно забувати, що, крім добросовісних роботодавців, на полювання виходять шахраї, ті, що шукають свою «здобич», використовуючи протизаконні методи.

Пошук роботи може затягнутися, якщо ви не зможете відрізнити справжні вакансії від фальшивих.

Ваcильківська міськрайонна філія Київського обласного центру зайнятості розповідає про пастки, які найчастіше шахраї використовують у фальшивих вакансіях. Це допоможе не гаяти час та швидко знайти надійного роботодавця.

1. Нереалістичні обіцянки

Це коли гарантують високий заробіток, не висувають жодних вимог до кандидата, акцентують увагу на нічогонеробленні — тобто пропонують непропорційно високу грошову винагороду за просту працю. Типові слова-тригери в таких вакансіях: «високий дохід», «легка робота», «робота на дому», «упоратися може кожний», «вільний графік» тощо.

Як переконатися, що це не шахрай? Ніяк. Так діють лише аферисти, тому подібні вакансії сміливо пропускайте та закривайте.

2. Немає чітко описаних обов’язків

Зазвичай уживаються фрази, які дуже узагальнено описують роботу спеціаліста: «просувати сторінку в соцмережах», «писати тексти». Проте великий акцент робиться на тому, яка людина потрібна: цілеспрямована, командна, стресостійка тощо.

Як переконатися, що це не шахрай? Можна спробувати відгукнутися на вакансію та попросити детальніше розповісти про ваші конкретні обов’язки. Якщо роботодавець губиться та повторює ті ж фрази-кліше, які є в описі вакансії, варто завершити комунікацію. Коли компанія відкриває вакансію, у неї є точне розуміння, хто їй потрібен, для чого та як буде оцінюватися ефективність роботи працівника.

3. Є дискримінація за віком чи статтю

Бачили оголошення, де першою ж вимогою є «дівчина 18-25 років» чи «хлопець 23-27 років»? Обходьте такі стороною. Відповідно до статті 2 КЗпП у сфері працевлаштування забороняється будь-яка дискримінація, взокрема за віком і статтю.

Як переконатися, що це не шахрай? Іноді невеликі компанії не дуже добре знають трудове право, тому публікують такі вакансії. Вони, звісно, можуть не бути шахраями, проте чи варто розраховувати на нормальне ставлення та добрі умови праці, якщо працівників там дискримінують уже на першому етапі?

4. Практично немає контактної інформації

Є лише прохання зв’язатися з роботодавцем у месенджері (телеграмі, вайбері). Далі аферист діє за однією з вищеописаних схем.

Як переконатися, що це не шахрай? Такі вакансії краще одразу пропускати.

5. Указана некорпоративна електронна пошта

Зазвичай рекрутери чи інші контактні особи від компанії мають корпоративну пошту в форматі: імя@назвакомпанії. Проте невеликі організації та стартапи іноді можуть використовувати мейли на безкоштовних сервісах.

Як переконатися, що це не шахрай? Якщо електронна пошта викликає сумніви, спробуйте перевірити її в гуглі. Можливо, вона вже фігурувала в списках аферистів або на форумах, де обговорюють нечесну взаємодію з кандидатами. Також подібний сумнів варто спростувати під час особистих переговорів з представником компанії.

6. Немає ніякої інформації про компанію

Ні місця розташування, ні кількості працівників, ні логотипу, ні сайту, ні сторінки в соцмережах. Максимум — інформація про сферу діяльності.

Проте тут є винятки. Анонімно розміщувати вакансії можуть стартапи. Також таке буває, коли набором персоналу в компанію займається рекрутингове агентство. Тоді анонімність може бути проханням клієнта. Проте представник агентства йде на контакт, дотримується правил ділового етикету в спілкуванні й на ваше прохання надішле всю важливу інформацію про роботодавця.

Як переконатися, що це не шахрай? Якщо компанія позиціонує себе як стартап, можна запитати у контактної особи про команду, яка представляє цей проєкт. І, наприклад, переглянути їхні сторінки в соціальних мережах. Якщо такої інформації вам не надають, краще на цьому етапі завершити комунікацію.

7. Інформація про компанію є, але такої компанії не існує

Як переконатися, що це не шахрай? На жаль, ніяк. Закривайте таку публікацію та шукайте роботу далі.

8. Інформація про компанію є, але вона дещо спотворена чи неправдива

Наприклад, указано інший рік заснування чи опис подано не в стилі компанії.

Як переконатися, що це не шахрай? Знайдіть контактні дані на офіційному сайті компанії чи зайдіть на її сторінку в соцмережах. Зателефонуйте чи напишіть. Повідомте, що ви пошукач і побачили вакансію (укажіть де або надішліть посилання). Розкажіть, що певні характеристики викликали у вас сумніви, і ви хочете переконається в реальному існуванні такої пропозиції.

Відомі компанії реагують на подібні запити швидко (протягом декількох годин) і чітко все пояснюють. І якщо вам скажуть, що така вакансія є, можна запитати, чому інформація спотворена.

Щоб не потрапити у тенета горе-працедавців, шукайте роботу за сприяння Київської обласної служби зайнятості.

Для цього щоденно на сайті Київського ОЦЗ та сторінці Київської обласної служби зайнятості у фейсбуці оприлюднюються свіжі вакансії, діє телеграм-канал ДЦЗ «Робота зараз: Державна служба зайнятості», де можна підписатися на розсилку вакансій за регіоном чи галуззю.

Знайти прийнятні пропозиції роботи клієнтам допомагають базові центри зайнятості чи філії КОЦЗ (контакти — за посиланням), консультаційна підтримка — на телеграм-каналі Київського ОЦЗ, а також за номерами телефонів гарячої лінії: +38 (044) 296-78-38 (у робочі дні).


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано