Що таке радіація і її біологічна дія.
Радіація – це вид випромінення, який змінює стан ядер або атомів, перетворюючи на електрично заряджені іони і продукти ядерних реакцій. Різні види випромінення відрізняються різною проникаючою здатністю, тому неоднаково впливають на наш організм.
Альфа-випромінення – потік позитивно заряджених частинок (ядер атомів гелію), що рухаються зі швидкістю близько 20 000км/сек. Альфа-випромінення поглинається аркушем паперу, майже не проникає через шкіру людини. Але воно є небезпечне, при потраплянні частинки всередину організму з їжею, повітрям або через рани. Пробіг альфа-частинки в повітрі становить 11см, в м’яких тканинах людини – кілька мікрон.
Бета-випромінення – потік негативно заряджених частинок (електронів), їх швидкість близька до швидкості світла. Бета-випромінення може проникнути у тканини організму на глибину один-два сантиметри. Захистом від цього є звичайний одяг. Бета-частинки мають різну енергію, тому їхній пробіг в повітрі є не однаковий: від кількох метрів до сантиметра.
Гамма-випромінення – це короткохвильове електромагнітне випромінення. За властивостями воно близьке до рентгенівського, але наділене значно більшою швидкістю і енергією та поширюється зі швидкістю світла. Гамма-випромінення має велику проникаючу здатність, тому послаблюється стінами будинків, металевими конструкціями.
Вплив радіоактивного випромінювання на організм людини
Під дією іонізуючого випромінювання в організмі людини утворюються речовини з високою хімічною активністю – вільні атоми або радикали, які руйнують клітини організму.. Найбільш вражає клітини органів кровотворення, кишкового епітелію (в ньому багато імунних клітин), статеві клітини, епітелій шкіри, сумки кришталика ока, сполучну тканину, хрящі, кістки, м’язи, нервову тканину.
Ураження деяких видів білків клітин, може викликати рак, а також генетичні мутації, що передаються через декілька поколінь. Опромінення може викликати різноманітні захворювання: інфекції (знижується імунітет),порушення обміну речовин,онкологічні захворювання, безпліддя, катаракту і багато іншого. Особливо гостро радіація впливає на організм, що росте, тому вона небезпечна для дітей і підлітків. Також необхідно відзначити деякі особливості дії іонізуючого випромінювання на організм людини:
- органи чуття не реагують на випромінювання;
- малі дози випромінювання можуть підсумовуватися і накопичуватися в організмі (кумулятивний ефект);
- випромінювання діє не тільки на даний живий організм, але і на його спадкоємців (генетичний ефект);
- різні організми мають різну чутливість до випромінювання. Найсильнішого впливу зазнають клітини червоного кісткового мозку, щитоподібна залоза, легені, внутрішні органи, тобто органи, клітини яких мають високий рівень поділу. При одній і тій самій дозі випромінювання у дітей вражається більше клітин, ніж у дорослих, тому у дітей всі клітини перебувають у стадії поділу.
Як захистити організм від шкідливого впливу радіації? У разі підвищення радіаційного фону рекомендують наступне:
Не панікувати. У разі підвищення радіаційного фону експерти рекомендують закрити вікна, прокласти щілини вологими ганчірками і виходити на вулицю в захисній масці. При цьому заборонено користуватися кондиціонерами.
Зробити все для того, щоб організм засвоював менше радіонуклідів. Для цього потрібно забезпечити його всіма можливими біогенними мінералами, передусім калієм, цинком, міддю, селеном, сіркою, марганцем і залізом. Ці мінерали в достатку є в овочах і неочищених крупах і злаках, таких як гречка, вівсянка, коричневий рис. Вчені також радять вживати хліб з муки грубого помелу. При підвищенні радіаційного фону рекомендують приймати препарати, що містять йод. Крім того, багато корисних мікроелементів міститься в морській капусті. Продукт “номер один” на цьому кроці – соняшникове і гарбузове насіння, багате на залізо і магній. Джерелом сірки є часник, а міді – шпинат. Червоне вино теж має антиоксидантну властивість. Келих вина допоможе додатково захистити організм від впливу радіонуклідів. Також необхідно пити більше води, зеленого чаю і уникати продуктів, які схильні інтенсивно накопичувати радіацію: гриби, капуста, риба, свинина, морква і буряк. Запобігти змінам у ДНК допомагають також усі види капусти: білокачанна, броколі, брюссельська чи цвітна. Будь-які продукти рекомендується ретельно мити і намагатися не вживати в сирому вигляді. Фрукти і овочі необхідно очищати від шкірки.
Корисні і різні сорбенти. 2-3 таблетки активованого вугілля перед їжею виведуть деяку частку радіонуклідів. Таку ж властивість мають і Ентеросгель та Атоксіл.
Одяг. При виході на вулицю одягатися необхідно в максимально світлий одяг, причому такий, який при поверненні додому можна буде швидко випрати. Головний убір обов’язковий – бейсболка, кепка, або капюшон. Якщо у випадку підвищення радіаційного фону йдуть дощі, то такі дні рекомендується перечекати вдома. Опади під час радіаційних викидів вкрай небезпечні.
Прибирання та гігієна. Особливу увагу при підвищенні рівня радіації медики рекомендують приділяти прибиранню та особистій гігієні. Після кожного виходу на вулицю обов’язково приймати душ, ретельно промивати слизову очей.
Будинок теж треба намагатися прибирати якомога частіше. Робити вологе прибирання треба не рідше одного разу на день. Причому, варто мити не тільки підлогу, але за можливості всі поверхні в будинку. Використовувати спеціальні засоби, наприклад, розчин хлорки, зовсім необов’язково.